Skip to content

120 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 29, 2016

Property Information

Block73
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page12

Building Details

Building Class37
Description2S-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
38%
Improvement Value:$68,400
62%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,552+2.0%
2024$8,381-1.7%
2023$8,527+0.7%
2022$8,467+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 4971, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1929