Skip to content

414 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block50
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class46
Description3S-F-3U-GAR
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage8,928
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
37%
Improvement Value:$136,500
63%
Total Assessment$216,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,694+2.0%
2024$16,361-1.7%
2023$16,647+0.7%
2022$16,530+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1899