Skip to content

6123 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$945,000
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block50
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class---
Description3B-7U-
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,464
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,800
31%
Improvement Value:$128,200
69%
Total Assessment$187,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,444+4.1%
2024$14,838+3.2%
2023$14,378+0.7%
2022$14,277+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$945,000

From:

To:

DeedBook 9291, Page 375Recorded3/19/2018

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5699, Page 69

Property Built

Built

Year Built: 1920