Skip to content

6034 Tyler PlWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Dec 10, 2008

Property Information

Block55
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
48%
Improvement Value:$42,600
52%
Total Assessment$81,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,308+2.0%
2024$6,182-1.7%
2023$6,290+0.7%
2022$6,245+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 8647, Page 803Recorded1/29/2009

Property Sale

Sale
$70,361

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 7288, Page 47NU CodeTitle correction (4)Recorded5/24/2004

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 6049, Page 70Recorded9/20/2002

Property Built

Built

Year Built: 1899