Skip to content

6027 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 23, 2015

Property Information

Block55
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page9

Building Details

Building Class37
Description2S-B-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,200
47%
Improvement Value:$44,500
53%
Total Assessment$83,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,454+2.0%
2024$6,325-1.7%
2023$6,436+0.7%
2022$6,391+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 9091, Page 115Recorded1/11/2016

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 8750, Page 967Recorded9/1/2010

Property Sale

Sale
$180,100

From:

To:

Sq Ft1,136DeedBook 8713, Page 341NU CodeGovernment (15)Recorded2/1/2010

Property Built

Built

Year Built: 1899