Skip to content

226 51st StWest New York, NJ 07093

Built 1963

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2013

Property Information

Block92
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class27
Description2S-F-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
49%
Improvement Value:$65,700
51%
Total Assessment$128,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,886+2.0%
2024$9,688-1.7%
2023$9,857+0.7%
2022$9,788+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$273,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 7276, Page 76Recorded5/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1963