Skip to content

311 59th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$193,000
Last Sale Date
Jul 22, 2002

Property Information

Block68
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page11

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,728
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
64%
Improvement Value:$35,300
36%
Total Assessment$97,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,541+2.0%
2024$7,391-1.7%
2023$7,520+0.7%
2022$7,467+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$193,000

From:

To:

DeedBook 6021, Page 8Recorded7/26/2002

Property Built

Built

Year Built: 1899