Skip to content

5111 Fairview TerrWest New York, NJ 07093

Built 1904

Last Sale Price
$449,000
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block86
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,892
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
59%
Improvement Value:$52,600
41%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,839+2.0%
2024$9,643-1.7%
2023$9,811+0.7%
2022$9,742+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$449,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 8805, Page 10Recorded8/8/2011

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft1,892DeedBook 7393, Page 170NU CodeTitle correction (4)Recorded11/12/2004

Property Built

Built

Year Built: 1904