Skip to content

219 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Sep 28, 2024

Property Information

Block88
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class37
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage1,902
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
44%
Improvement Value:$80,400
56%
Total Assessment$142,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,769+2.1%
2024$10,549-1.8%
2023$10,738+0.7%
2022$10,660+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3398, Page 532

Property Built

Built

Year Built: 1919