Skip to content

221 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block88
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2S-B-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
56%
Improvement Value:$48,300
44%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+2.0%
2024$8,373-1.7%
2023$8,519+0.7%
2022$8,460+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919