Skip to content

223 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 15, 2021

Property Information

Block88
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,784
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
57%
Improvement Value:$47,500
43%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,482+2.0%
2024$8,313-1.7%
2023$8,458+0.7%
2022$8,399+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5973, Page 232

Property Sale

Sale
$169,500
DeedBook 5467, Page 21

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4918, Page 275

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 4712, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1919