Skip to content

124 66th StWest New York, NJ 07093

Built 1899

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2008

Property Information

Block8
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page2

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
40%
Improvement Value:$77,200
60%
Total Assessment$129,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,001+2.0%
2024$9,801-1.7%
2023$9,973+0.7%
2022$9,903+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 4890, Page 274

Property Built

Built

Year Built: 1899