Skip to content

108 W Stewart St

Washington, NJ 07882

Built 1951

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Jun 4, 1999

Property Information

Block8
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
36%
Improvement Value:$89,100
64%
Total Assessment$138,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,746+8.1%
2024$7,167+2.5%
2023$6,990-2.3%
2022$7,158+0.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 1627, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1951