Skip to content

111 W Warren St

Washington, NJ 07882

Built 1940

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jun 11, 2009

Property Information

Block8
Lot1
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1AG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage1,566
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,400
33%
Improvement Value:$100,200
67%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,049+8.4%
2024$7,428+2.6%
2023$7,239-2.4%
2022$7,419+0.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 2260, Page 331

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 1893, Page 231

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 1562, Page 167

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook 1206, Page 194

Property Sale

Sale
$69,500
DeedBook 834, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1940