Skip to content

106 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1959

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 13, 2017

Property Information

Block8
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage816
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,600
45%
Improvement Value:$61,700
55%
Total Assessment$111,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,216+8.1%
2024$5,751+2.5%
2023$5,610-2.3%
2022$5,744+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 2750, Page 255Recorded3/28/2017

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 1226, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1959