Skip to content

118 N Prospect St

Washington, NJ 07882

Built 1945

Last Sale Price
$148,000
Last Sale Date
Jun 29, 1990

Property Information

Block8
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page9

Building Details

Building Class16
Description2S-F-R-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
39%
Improvement Value:$81,700
61%
Total Assessment$133,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,478+8.1%
2024$6,919+2.5%
2023$6,749-2.3%
2022$6,911+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1945