Skip to content

203 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$237,000
Last Sale Date
Jun 20, 2006

Property Information

Block96
Lot10
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,600
27%
Improvement Value:$101,300
73%
Total Assessment$138,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,758+8.1%
2024$7,177+2.5%
2023$7,001-2.3%
2022$7,169+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 2092, Page 28

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 1836, Page 271

Property Built

Built

Year Built: 1920