Skip to content

189 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jun 3, 1998

Property Information

Block96
Lot6
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,300
26%
Improvement Value:$114,300
74%
Total Assessment$154,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,372+8.1%
2024$7,745+2.5%
2023$7,555-2.3%
2022$7,736+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 1569, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1901