Skip to content

175 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1901

Last Sale Price
$395,000
Last Sale Date
Dec 28, 2004

Property Information

Block96
Lot4
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-2UG
Dwellings2
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,400
18%
Improvement Value:$199,100
82%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,544+8.1%
2024$12,530+2.5%
2023$12,222-2.3%
2022$12,515+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 1988, Page 278

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 1666, Page 119

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 874, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1901