Skip to content

173 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1920

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Sep 14, 1992

Property Information

Block96
Lot3
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,400
24%
Improvement Value:$127,000
76%
Total Assessment$166,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,293+8.1%
2024$8,598+2.5%
2023$8,387-2.3%
2022$8,588+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 1286, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1920