Skip to content

193 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1935

Last Sale Date
Jun 27, 1981

Property Information

Block96
Lot8
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-F-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,000
30%
Improvement Value:$86,700
70%
Total Assessment$124,700

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$3,066
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 771, Page 170

Property Built

Built

Year Built: 1935