Skip to content

191 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1880

Last Sale Date
Aug 9, 1993

Property Information

Block96
Lot7
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,900
20%
Improvement Value:$167,800
80%
Total Assessment$208,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,406+8.3%
2024$10,534+2.6%
2023$10,268-2.4%
2022$10,521+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1880