Skip to content

199 Broad St

Washington, NJ 07882

Built 1986

Last Sale Price
$143,250
Last Sale Date
Nov 19, 1999

Property Information

Block96
Lot9
Qualifier---
CountyWarren
MunicipalityWashington Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-2UG
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,700
24%
Improvement Value:$122,200
76%
Total Assessment$159,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,930+8.1%
2024$8,262+2.5%
2023$8,059-2.3%
2022$8,252+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$143,250
DeedBook 1662, Page 26

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 1403, Page 183

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 1001, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1986