Skip to content

17 Hill StreetBloomfield, NJ 07003

Built 1870

Last Sale Price
$282,000
Last Sale Date
Feb 7, 2003

Property Information

Block336
Lot21
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityBloomfield Twp
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1-FAM
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,388
Acreage0.3

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$133,600
28%
Improvement Value:$348,300
72%
Total Assessment$481,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,346+3.8%
2024$15,748+4.0%
2023$15,146+1.6%
2022$14,915+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$282,000

To:

Sq Ft3,388DeedBook 5948, Page 301

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1870