Skip to content

212 50th StWest New York, NJ 07093

Built 1914

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 5, 2021

Property Information

Block100
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page16

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,188
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
46%
Improvement Value:$73,600
54%
Total Assessment$136,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,495+2.0%
2024$10,285-1.7%
2023$10,465+0.7%
2022$10,391+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,188DeedBook 9568, Page 950NU CodeFamily (1)Recorded6/2/2021

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 4559, Page 178

Property Sale

Sale
$51,779
DeedBook 4530, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1914