Skip to content

581 55th StWest New York, NJ 07093

Built 1967

Last Sale Price
$171,900
Last Sale Date
Aug 11, 2000

Property Information

Block115
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-B-4U
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
28%
Improvement Value:$127,000
72%
Total Assessment$177,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,648+2.0%
2024$13,376-1.7%
2023$13,610+0.7%
2022$13,514+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$171,900
DeedBook 5698, Page 91

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5049, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1967