Skip to content

592-54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Oct 1, 2002

Property Information

Block115
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U-3GX
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,067
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
67%
Improvement Value:$57,000
33%
Total Assessment$175,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,494+2.0%
2024$13,225-1.7%
2023$13,456+0.7%
2022$13,361+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919