Skip to content

5407 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Jan 29, 2016

Property Information

Block115
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
40%
Improvement Value:$74,400
60%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,592+2.0%
2024$9,401-1.7%
2023$9,565+0.7%
2022$9,498+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9098, Page 165Recorded2/9/2016

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 9000, Page 750NU CodeEstate / executor (10)Recorded10/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1919