Skip to content

5509 Madison St(Unit C0401)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Aug 21, 2024

Property Information

Block117
Lot15
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage955
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$5,300
7%
Improvement Value:$71,800
93%
Total Assessment$77,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945+2.0%
2024$5,826-1.7%
2023$5,928+0.7%
2022$5,887+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9850, Page 928Recorded9/27/2024

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9458, Page 927Recorded12/26/2019

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 9020, Page 404Recorded2/3/2015

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft955DeedBook 8719, Page 1NU CodePartial parcel (6)Recorded3/8/2010

Property Built

Built

Year Built: 2008