Skip to content

512 56th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$725,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block120
Lot38
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page20

Building Details

Building Class46
Description2S-B-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,814
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
33%
Improvement Value:$125,100
67%
Total Assessment$187,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,466+2.0%
2024$14,177+34.0%
2023$10,580+0.7%
2022$10,506+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$725,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 9696, Page 756NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/18/2022

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,814DeedBook 9652, Page 661Recorded3/25/2022

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5793, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1919