Skip to content

596 54th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 27, 2006

Property Information

Block115
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page19

Building Details

Building Class45
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,546
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,000
43%
Improvement Value:$61,100
57%
Total Assessment$107,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,258+2.0%
2024$8,094-1.7%
2023$8,235+0.7%
2022$8,177+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1919