Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0214)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 1, 2024

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0214
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,261
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
8%
Improvement Value:$96,400
92%
Total Assessment$104,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+2.0%
2024$7,927-1.7%
2023$8,066+0.7%
2022$8,009+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 9846, Page 721Recorded9/9/2024

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 8850, Page 487Recorded5/24/2012

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

SaleMulti
$354,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 8362, Page 122NU CodePartial parcel (6)Recorded10/29/2007