Skip to content

5711 Jeff St(Unit C0401)West New York, NJ 07093

Built 2008

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Apr 29, 2024

Property Information

Block130
Lot2
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description2BR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$8,500
9%
Improvement Value:$82,500
91%
Total Assessment$91,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,516+9.3%
2024$6,877-1.7%
2023$6,997+0.7%
2022$6,948+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 9823, Page 871Recorded5/22/2024

Property Sale

Sale
$355,000

From:

To:

Sq Ft1,261DeedBook 8542, Page 15NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/18/2008

Property Built

Built

Year Built: 2008