Skip to content

567 67th StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jun 18, 2015

Property Information

Block162
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page28

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U-G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,992
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
61%
Improvement Value:$61,300
39%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,975+2.0%
2024$11,736-1.7%
2023$11,941+0.7%
2022$11,857+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,992DeedBook 9047, Page 803Recorded6/30/2015

Property Built

Built

Year Built: 1919