Skip to content

6129 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Jul 31, 1992

Property Information

Block149
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1 1/2S-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
63%
Improvement Value:$29,800
37%
Total Assessment$79,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+2.0%
2024$6,030-1.7%
2023$6,136+0.7%
2022$6,093+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 4549, Page 64

Property Built

Built

Year Built: 1919