Skip to content

573 62nd StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Jun 21, 2010

Property Information

Block142
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page24

Building Details

Building Class46
Description3S-F-1U-2U
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
42%
Improvement Value:$49,200
58%
Total Assessment$84,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,954+4.1%
2024$6,681+3.2%
2023$6,474+0.7%
2022$6,429+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft1,888DeedBook 8742, Page 7NU CodeTitle correction (4)Recorded7/16/2010

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 4683, Page 335

Property Built

Built

Year Built: 1919