Skip to content

625 61st StWest New York, NJ 07093

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 24, 2025

Property Information

Block145
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class---
DescriptionDAYCARE
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage2,766
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
24%
Improvement Value:$140,000
76%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,279+4.1%
2024$14,680+3.2%
2023$14,225+0.7%
2022$14,125+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

DeedBook 8955, Page 357NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/29/2014

Property Sale

Sale
$142,800
DeedBook 5518, Page 85