Skip to content

6006 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Oct 22, 1992

Property Information

Block145
Lot4
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description1 1/2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,088
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
57%
Improvement Value:$37,300
43%
Total Assessment$87,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,732+2.0%
2024$6,597-1.7%
2023$6,713+0.7%
2022$6,665+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 4543, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1919