Skip to content

635 61st StWest New York, NJ 07093

Built 1929

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2011

Property Information

Block145
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-3U
Dwellings3
ZoningR-M
Sq Footage2,499
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
30%
Improvement Value:$105,000
70%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,567+2.0%
2024$11,336-1.7%
2023$11,534+0.7%
2022$11,453+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5461, Page 210

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5056, Page 124

Property Built

Built

Year Built: 1929