Skip to content

6008 Washington StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block145
Lot5
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
42%
Improvement Value:$68,300
58%
Total Assessment$118,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,122+2.0%
2024$8,940-1.7%
2023$9,096+0.7%
2022$9,032+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919