Skip to content

6017 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Owner
---
Last Sale Price
$975,000
Last Sale Date
Jul 23, 2025

Property Information

Block145
Lot19
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class46
Description2-1S-B-2U&F-U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,210
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,000
36%
Improvement Value:$89,100
64%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,726+2.0%
2024$10,512-1.7%
2023$10,695+0.7%
2022$10,620+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$975,000
Sq Ft1,210DeedBook 9918, Page 361Recorded8/6/2025

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,210DeedBook 9305, Page 298NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 1919