Skip to content

6307 Polk StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block153
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
41%
Improvement Value:$70,500
59%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,292+2.0%
2024$9,106-1.7%
2023$9,265+0.7%
2022$9,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919