Skip to content

6212 Jackson StWest New York, NJ 07093

Built 1988

Last Sale Price
$735,000
Last Sale Date
Jun 18, 2021

Property Information

Block153
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page26

Building Details

Building Class46
Description2S-F-G2-3U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage5,396
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,000
35%
Improvement Value:$114,700
65%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,702+2.0%
2024$13,429-1.7%
2023$13,663+0.7%
2022$13,567+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$735,000

From:

To:

Sq Ft5,396DeedBook 9589, Page 50Recorded8/12/2021

Property Sale

Sale
$240,000

From:

To:

Sq Ft5,396DeedBook 9465, Page 571NU CodeFamily (1)Recorded1/17/2020

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

Sq Ft5,396DeedBook 7042, Page 9NU CodeFamily (1)Recorded4/15/2003

Property Built

Built

Year Built: 1988