Skip to content

6217 Adams StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Date
Jul 12, 2024

Property Information

Block158
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page27

Building Details

Building Class46
Description2S-F-D-H-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,354
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
50%
Improvement Value:$49,100
50%
Total Assessment$99,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,642+2.0%
2024$7,489-1.7%
2023$7,620+0.7%
2022$7,566+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1919