Skip to content

6125 Jefferson StWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
May 26, 2010

Property Information

Block149
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2U GAR
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,385
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,000
54%
Improvement Value:$43,100
46%
Total Assessment$93,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179+2.0%
2024$7,036-1.7%
2023$7,158+0.7%
2022$7,108+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000

From:

To:

Sq Ft1,385DeedBook 8736, Page 479NU CodeTitle correction (4)Recorded6/14/2010

Property Built

Built

Year Built: 1919