Skip to content

6605 Palisade AveWest New York, NJ 07093

Built 1949

Last Sale Price
$431,000
Last Sale Date
Oct 17, 2018

Property Information

Block16
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2S-CB-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,990
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,500
52%
Improvement Value:$57,500
48%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,253+2.0%
2024$9,068-1.7%
2023$9,227+0.7%
2022$9,162+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$431,000

From:

To:

Sq Ft1,990DeedBook 9354, Page 757Recorded11/2/2018

Property Built

Built

Year Built: 1949