Skip to content

6019 Buchanan PlaceWest New York, NJ 07093

Built 1940

Last Sale Price
$416,000
Last Sale Date
Apr 22, 2016

Property Information

Block45
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page8

Building Details

Building Class---
Description2S-F-G-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,887
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
86%
Improvement Value:$21,000
14%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,258+2.0%
2024$11,033-1.7%
2023$11,226+0.7%
2022$11,147+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$416,000
DeedBook 9120, Page 99

Property Sale

Sale
$349,000

From:

To:

Sq Ft20,132DeedBook 7200, Page 334Recorded1/26/2004

Property Built

Built

Year Built: 1940