Skip to content

6513 Hudson AveWest New York, NJ 07093

Built 1919

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jul 9, 2009

Property Information

Block17
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page3

Building Details

Building Class46
Description2.5S-B-3U-2G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,838
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,900
40%
Improvement Value:$77,900
60%
Total Assessment$129,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,009+2.0%
2024$9,809-1.7%
2023$9,980+0.7%
2022$9,910+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 8766, Page 152Recorded12/6/2010

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,838DeedBook 8108, Page 122Recorded1/24/2007

Property Built

Built

Year Built: 1919