Skip to content

108 63rd St(Unit C0002)West New York, NJ 07093

Built 2010

Last Sale Price
$649,000
Last Sale Date
Sep 7, 2021

Property Information

Block25
Lot28
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page5

Building Details

Building Class---
Description1BR-PK-GARDEN
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,132
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
42%
Improvement Value:$64,600
58%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,636+2.0%
2024$8,464-1.7%
2023$8,612+0.7%
2022$8,551+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$649,000

From:

To:

Sq Ft2,132DeedBook 9616, Page 296Recorded11/19/2021

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8749, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 2010