Skip to content

5311 Fairview Terrace(Unit C0001)West New York, NJ 07093

Built 2002

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jan 11, 2007

Property Information

Block86
Lot26
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityWest New York Town
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionDPLX
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,563
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
21%
Improvement Value:$119,700
79%
Total Assessment$150,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,628+2.0%
2024$11,396-1.7%
2023$11,595+0.7%
2022$11,514+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 8114, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 2002